Италија и Шпанија со победа ги отворија квалификациите за ЕП 2020

Италија со победа од 2:0 над Финска го започна своето учество во квалификациите за ЕП 2020.

Дуелот се одигра на „Дачија Арена“ во Удине, а „азурите“ генерално покажаа дека се подобриот тим и типично во свој стил стигна до успехот без многу атрактивен фудбал и истовремено сериозна ефикасност пред противничкиот гол.

Барела го отвори резултатот во 7-та минута и така го даде потребното спокојство на домаќините.

Во 74-тата Мојс Кин го удвои резултатот за домаќините и на тој начин го оформи конечниот резултат во мечот.

По овој натпревар, Италијанците се на чело во групата со три бода, колку што имаа и Грција и Босна по нивните синоќешни победи.

Репрезентацијата на Шпанија, пак ја победи со 2:1 Норвешка во првиот натпревар во групата „Ф“ од квалификациите.

„Фуријата“ беше подобриот тим на „Местаља“ во Валенсија, но напаѓачите на тимот направија премногу пропусти и за малку домаќините можеа да ја испуштат победата.

Родриго даде предност на Шпанија уште во 16-тата минута, но Џошуа Кинг израмни од пенал во 65-тата минута. Победничкиот гол за светскиот шампион од 2010 го постигна Серхио Рамос, исто од пенал, во 71-та минута.

Така Шпанија ги забележа првите три поени во групата, а следниот натпревар за тимот е гостување кај Малта по три дена.

За Норвешка пак претстои да биде домаќин на Шведска.

2:1 Мхитаријан (90 + 3-пенал).

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме