Италија и Аргентина за трофејот на „Финалисимо“

Од:

Европскиот првак Италија во јуни 2022 година ќе се соочи со победникот на Копа Америка, Аргентина, соопшти вечерва Европската фудбалска федерација (УЕФА).

– Со договорот што го постигнаа двете организации (УЕФА и КОНМЕБОЛ) во моментов се покриваат три изданија на овој натпревар меѓу континенталните прваци, објави Европската Куќа на фудбалот.

За дуелот сè уште не е утврдено официјално име, ниту местото на одржување, но западните агенции јавија дека дуелот добил работен наслов „Финалисимо“.

Објавата уследи откако европското управно тело УЕФА, и нивните јужноамерикански колеги од КОНМЕБОЛ остро се спротивставија на плановите на ФИФА за двегодишно Светско првенство.

Претходно овој месец, УЕФА и КОНМЕБОЛ објавија основање заедничка канцеларија со седиште во Лондон која ќе биде задолжена за координација на „проекти од заеднички интерес“.

Би можело да ве интересира

Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

А1он

Црвена ѕвезда се соочува со висока казна од УЕФА

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

УЕФА и ФИФА со ревизија на финансиското работење на ФФМ поврзано со проектите од развојните и инвестициските програми

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска