Истрага за финансиски малверзации во Јувентус

Од:

Даночни инспектори денеска влегоа во канцелариите на италијанскиот фудбалски гигант Јувентус истражувајќи можни финансиски малверзации, јавија локалните медиуми.

– По наредба на Државното обвинителство во Торино, инспектори од Даночната управа вршат претрес во канцеларијата на фудбалскиот клуб Јувентус, соопшти Обвинителството.

Под истрага се клупските трансакции извршењни во периодот од 2019 до 2021 година, а станува збор за сума од околу 50 милиони евра.

За наводно лажирање трансакции, како и финансиски извештаи, осомничени се шестмина челни луѓе на клубот од Торино, меѓу кои претседателот Андреа Ањели и поранешната клупска легенда и чешки репрезентативец Павел Недвед.

Би можело да ве интересира

Навивачите на Јувентус истакнаа транспарент со кој му посакуваат смрт на Ањели

Ана Ололовска

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

Катерина Павлова-Николовска

Јувентус го претрпе најголемиот пораз во Лигата на шампионите во последните 63 години

Ана Ололовска

Де Лихт: Многу ни е важно да сме први во групата во ЛШ

А1он

Кјелини поддржа формирање Супер лига

А1он

Неизвесна иднината на Мората во Јувентус

А1он