Историска одлука: Ферари донесе прва жена-возач во својата академија

Од:

Формула 1 тимот на Ферари соопшти денеска дека ја ангажирал 16-годишната Холанѓанка Маја Веуг како прв женски возач во историјата на својата академија.

dobivaj vesti na viber

Веуг победи на петдневниот камп за млади таленти во седиштето на Ферари и на тест-патеките во Маранело и Фиорано и сезонава ќе настапува во првенството на Формула 4.

Директорот на Академијата на Ферари, Марко Матаса, изјави дека постигнатиот резултат на холандската тинејџерка е најдобар во историјата на кампот за млади таленти.

-Ова е клучен момент во историјата на Ферари и Академијата“, изјави шефот на италијанската Ф1 екипа, Матија Биното. Тој додаде доаѓањето во тимот на Веуг е јасен показател за настојувањето на Ферари да го направи мото-спортот поинклузивен и порамноправен.

Веуг живее во Шпанија, нејзината мајка е Белгијка, а таткото Холанѓанец.

На трките во Формула 1 нема женски натпреварувач уште од 1976 година и покојната Италијанка Лејла Ломбарди.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Чешката полиција со луксузно Ферари ќе гони криминалци

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

Шарл Леклер ќе стартува од пол-позицијата во Франција

Епл ТВ-плус најавува тркачка серија на Стивен Најт

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран