Исинбаева: Суспензијата на Русија е убиствена

Од:

Светската рекордерка во скок со стап во женска конкуренција, Елена Исинбаева, смета дека четиригодишните санкции за Русија кои ги изрече Светската анти-допинг агенција, ВАДА, се убиствени.

„Ова се екстремно груби, нефер, убиствени санкции. Заедно треба да одлучиме дали ќе ја прифатиме одлуката или ќе се жалиме“, напиша Исинбаева на Инстаграм, и додаде дека никој не ни очекувал позитивна пресуда.

Според Исинбаева, неразбирливо е како може да се загрозат правата на руските спортисти кои не користеле допинг, а да немаат право да настапуваат под руско знаме на светските првенства или Олимписките игри.

Би можело да ве интересира

Во Москва повеќе од 60.000 доброволци за руската вакцина

Ана Ололовска

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Поплави во рускиот регион Хабаровск

Ана Ололовска

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

А1он

ВИДЕО: Москва погодена од ураган

Ана Ололовска

Руски авион МиГ-31 пресретна два американски бомбардери над Берингово Море

Ана Ололовска