Интер со антирекорд како од времето на Гасперини

Од:

Почетокот на сезоната за Интер воопшто не е охрабрувачки, забележува „Тутоспорт“. За последните пет натпревари во текот на кампањата, тимот на Антонио Конте веќе прими 10 гола во својата мрежа.

„Нероазурите“ толку многу примија и летото 2011 година, кога ЏанПјеро Гасперини беше на чело на тимот. Тогаш Интер започна со серија од пет натпревари без победа со 10 погодоци во својата мрежа, поради што тренерот доби отказ.

Во моментов, тимот на Конте барем зема бодови, со две победи, две нерешени средби и само еден пораз од четири натпревари во Серија А – против Фиорентина (4: 3), Беневенто (5: 2), Лацио (1: 1) , Милан (1: 2), и еден во Лигата на шампионите – против Борусија (Менхенгладбах) (2: 2).

Како алиби, тренерот може да посочи неколкумина заразени со коронавирус во неговиот тим – Ашраф Хакими, Ешли Јанг, Роберто Гаљардини, Милан Скрињар и Јонуц Раду, на кои не може да смета.

Во следните десет дена клубот од Милано ќе се соочи со Џенова, Шахтјор (Доњецк), Парма и Реал Мадрид.

Инаку, по неубедливиот почеток на сезоната 2011/12 во прашање, Интер заврши на шестото место во Калчото.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ може да пропушти 3-4 недели поради повреда

Ана Ололовска

Роналдо задоволен од Пирло, има намера да го одработи договорот со Јувентус до крајот

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ прв играч на Милан кој постигна гол на осум последователни натпревари во Серија А

Ана Ололовска

Милан подобар од Наполи во дербито на осмото калчолигашко коло

Ана Ололовска

Фонсека ќе остане во Рома доколку тимот се квалификува во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Маркизио: Погба, врати се во Јувентус каде што ќе бидеш среќен повторно

Ана Ололовска