Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Од:

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш го воодушевија кошаркарскиот свет. Двајцата беа блиску до трипл-дабл со 39+ поени. Дневер, по едно продолжение ја победи Оклахома 131:126, додека Далас доживеа пораз во Кливленд 112:125.

Јокиќ го предводеше Денвер со 39 поени, 10 скока и девет асистенции. Актуелниот МВП, од поле шутираше 11/15, погоди 16 од 18. слободни фрлања. Голема помош доби од Арон Гордон (33 поени) и Словенецот Влатко Чанчар (19 поени).

Вообичаено најефикасен во редовите на Оклахома беше Шај Гилџес-Александер со 31 поен, 11 скока и седум асистенции.

Дончиќ игра во неверојатна форма од почетокот на сезоната, но не може сам да го носи тимот на Далас. Маверикс имаат девет победи и осум порази.

Во Бостон, Словенецот забележа 42 поени, осум скока и девет асистенции. Улинокот на Дончиќ го поништија најдобрите играчи на Бостон: Џејсон Тејтум (37 поени, 13 скока) и Џејлен Браун (31 поен).

Одлични натпревари, изминатата ноќ, за своите тимови одиграа Хрватот Бојан Богдановиќ и Босанецот Јусуф Нуркиќ.

Детроит Пистон славеа на гостувањето кај Јута Џез со 125:116. Богдановиќ против својот поранешен тим постигна 23 поени.

Портланд без Демијан Лилард немаа шанси во Кливленд. Кавалирс победија со 114:96. Јусуф Нуркиќ за Портланд имаше учинок од 22 поени и шест скока.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Зошто Ирвинг го носи бројот 11?

Дејвис ќе паузира најмалку еден месец

Лејкерси се извлекоа од бездната па се посрамотија во продолжението, Јанис го доби дуелот со Дончиќ

Јокиќ, Букер, Тејтум и Адетокумбо блескаа изминатата ноќ во НБА

Нестварна партија на Ивица Зубац – Хрватот влезе во историјата на НБА лигата

Детроит го порази Денвер со Јокиќ, Дејвис не можеше сам против Феникс