Имобиле убедливо прв на листата на стрелците во ТОП 5 лигите

Од:

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле направи хет-трик во натпреварот од 20. коло од италијанскиот шампионат против Сампдорија (5:1). Дваесет и деветгодишниот Италијанец има постигнато 23 гола на 19 натпревари во Серија А оваа сезона и го предводи списокот на стрелци.

По Имобиле во Италија на листата на стрелците се наоѓаат Кристијано Роналдо (Јувентус) и Ромелу Лукаку (Интер) со по 14 гола.

Во другите четири европски првенства од ТОП 5 лигите по ефикасност се истакнуваат: Џејми Варди (Лестер) со 17 гола во англиската Премиер лига; Лионел Меси (Барселона) – 13 во шпанската Ла Лига; Роберт Левандовски (Баерн) – 19 во германската Бундеслига; Висам Бен-Једер – 14 во француската Лига 1.

Би можело да ве интересира

Видaл до фановите на Барса: Благодарам за љубовта, тоа беа две прекрасни години

А1он

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

А1он

Милан има нов голман

А1он

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на гостувањето кај Грузија

А1он

Фоден и Гринвуд избркани од англиската репрезентација, довеле девојки во хотелските соби

А1он

Саво Милошевиќ поднесе оставка од тренерската функција во Партизан

А1он