ИХФ го прогласи идеалниот тим, Хансен МВП

Од:

Светската ракометна федерација по завршувањето на Мундијалот во Германија и Данска вечерва ги прогласи најдобрите седум кои го сочинуваат идеалниот тим.

Новиот светски шампион Данска во своите редови ги има најкорисниот играч на Мундијалот, Микел Хансен, како и најдобриот голман и среден бек.

Идеален тим на СП 2019:

Голман – Никлас Ландин
Лев бек – Сандер Сагосен
Среден бек – Расмус Лауге
Десен бек – Фабијан Вајде
Десно крило – Феран Соле
Лево крило – Магнус Јондал
Пивот – Бјарте Мирхол.

МВП и најдобар стрелец – Микел Хансен.

Би можело да ве интересира

Кадетите ги добија противниците за СП 2019

Данска „ја згази“ Норвешка во финалето на Светското ракометно првенство

Наум Локоски

Франција подобра од Германија во дуелот за третото место на ракометниот Мундијал

Наум Локоски

Шведска го освои петтото место на СП во ракомет

Наум Локоски

СП 2019: Шпанија преку Египет до квалификации за ОИ 2020

Наум Локоски

Норвешка е вториот финалист на Светското првенство во ракомет

Наум Локоски