Ибрахимовиќ сепак ќе ја заврши сезоната во Милан

Од:

Суперѕвездата на Милан, Златан Ибрахимовиќ, нема да брза да го напушти тимот и ќе остане на „Сан Сиро“ барем до крајот на оваа сезона, пишува „Ла Република“.

И покрај конфликтот со извршниот директор Иван Газидис пред два дена, 38-годишниот напаѓач се согласи да го продолжи договорот до крајот на август, кој истекува овој месец. Швеѓанецот сака да му помогне на тимот до неговиот последен натпревар за кампањата.

Во меѓувреме, „Тутоспорт“ тврди дека управата на клубот, па дури и Ралф Рангник нема против Ибрахимовиќ да продолжи да биде дел од тимот следната сезона. Сепак, тој бил сигурен во неговото заминување, а најверојатно следниот тим ќе биде Хамарби.

Постои опција Златан да остане во Италија и да потпише со Наполи, Болоња или Монца. Според „Тутомеркато“, стрелецот сака што поскоро да разговара за својата иднина со клубот, а ќе инсистира на 4 милиони годишна нето-плата во евра за повторно да потпише.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ ќе го продолжи договорот со Милан до 2023 година

Ана Ололовска

Пиоли пред потпис на нов договор со Милан со плата од 3,5 милиони евра годишно

А1он

Ибрахимовиќ: Се додека ме бараат, ќе играм

Ана Ололовска

Четириесетгодишниот Ибрахимовиќ стигна до бројката од 400 првенствени голови

ВИДЕО: Шоу на Нада Топчагиќ на роденденот на Златан Ибрахимовиќ

Катерина Павлова-Николовска

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите против Бакојако и Кеси

Мери Јордановска