Ибрахимовиќ: Никој не може да ме сопре

Од:

Ѕвездата на Милан, Златан Ибрахимовиќ покажа дека коронавирусот не влијае на неговата форма. Тој вчера му донесе победа на својот тим од 2: 1 над Интер со неговите два гола на натпреварот.

Интересно, во претходниот шампионски успех на „росонерите“ како гостин во дербито – со 1:0 во ноември 2010 година, Швеѓанецот беше тој што го постигна победничкиот гол.

Искусниот напаѓач, исто така, е лидер на листата на стрелци во Серија А со четири погодоци, како и Алехандро Гомез, Ромелу Лукаку и Ирвинг Лозано, но со повеќе одиграни натпревари. Тој дури го изедначи достигнувањето на Силвио Пиола за најмногу натпревари во Калчото со најмалку два гола на 38-годишна возраст со четири такви.

– За мене, ова дерби беше голем облог. Милан немаше победено дерби во последните четири години. Бев затворен дома две недели, па бев многу гладен и го покажав тоа со моите два гола. Го изгубив чувството за вкус малку, но имав тестови за на секои три дена и никој не можеше да ме спречи да играм на дербито. Разочаран сум што мојот пенал беше одбранет, но важно е што тимот победи. Овој успех е за навивачите. Јас сум најстариот во тимот, чувствувам голема одговорност и ми се допаѓа ова чувство затоа што секој го следи мојот пример и е гладен за победи, изјави Ибра по мечот.

Вели дека во моментов се чувствува како поцелосен играч отколку пред 10 години.

– Да ја имав мојата физичка подготвеност од пред 10 години, никој немаше да ме спречи. Всушност, и сега не можат да ме запрат. Тренирам напорно, играм со искуство и со соиграчи кои се подготвени да ми помогнат. Нема да дозволам да го кренат стапалото од гасот ниту на тренинг или на натпревар. Ние секогаш треба да тренираме со 200 отсто. Мислиме натпревар за натпревар. Кога пристигнав, целта беше да се пласираме во Европа и тоа го постигнавме. Навистина мислам дека Скудетото е можно затоа што ако верувате, можете да постигнете што било. Сепак, ни претстои долг пат, изјави 39-годишниот Златан по натпреварот.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ може да пропушти 3-4 недели поради повреда

Ана Ололовска

Роналдо задоволен од Пирло, има намера да го одработи договорот со Јувентус до крајот

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ прв играч на Милан кој постигна гол на осум последователни натпревари во Серија А

Ана Ололовска

Милан подобар од Наполи во дербито на осмото калчолигашко коло

Ана Ололовска

Фонсека ќе остане во Рома доколку тимот се квалификува во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Маркизио: Погба, врати се во Јувентус каде што ќе бидеш среќен повторно

Ана Ололовска