Ибрахимовиќ може да биде казнет со 100 милиони евра, имал акции во обложувалница

Од:

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, се најде во непријатна ситуација, бидејќи компанија во која тој е еден од инвеститорите поседува 10 отсто акции во една обложувалница, а правилата на ФИФА и УЕФА им забрануваат на фудбалерите да имаат финансиска корист од обложувалници, објави шведскиот весник „Aftonbladet“.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат италијанските медиуми, компанијата „Unknown AB“ со седиште во Стокхолм, во која 39-годишниот Ибрахимовиќ е еден од акционерите, поседува 10 отсто акции во обложувалницата „Bethard.com“.

Медиумите наведуваат дека на шведскиот репрезентативец и член на Милан му заканува парична казна во висина од 100 милиони евра или максимална суспензија во траење од три години.

-Не сме разговарале околу тоа со Ибрахимовиќ и не размислувам за можни санкции. Меѓутоа, што се однесува до правилата на ФИФА, мислам дека тие би требало да бидат појасни, бидејќи постојат различни толкувања, изјави генералниот секретар на Шведската фудбалска федерација Хакан Сјостранд.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ ќе го продолжи договорот со Милан до 2023 година

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ: Се додека ме бараат, ќе играм

Ана Ололовска

Четириесетгодишниот Ибрахимовиќ стигна до бројката од 400 првенствени голови

ВИДЕО: Шоу на Нада Топчагиќ на роденденот на Златан Ибрахимовиќ

Катерина Павлова-Николовска

Пиоли: Ибрахимовиќ дефинитивно го натера Милан да расте многу и ќе му даде на тимот многу повеќе

А1он

Две лица утрово ограбиле обложувалница во Струмица

А1он