И Холандија пресилна, втор убедлив пораз за македонските ракометари

Македонската ракометна репрезентација шансата за пласман во втората фаза од Светското првенство ќе ја бара во завршната рунда од групниот сегмент откако го доживеа и вториот пораз во прелиминарната рунда. Нашите ракометари загубија од Холандија со 34-24 во дуелот од вторто коло. Во вторник против Аргентина ќе се борат да не бидат последни и да отат во вториот натпреварувачки сегмент на Шампионатот.

Холндија беше доминантна во првите 30 минути на полувреме замина со високи 18-11. Во вториот дел, македонската репрезентација имаше добар период и успеа да намали на четири негатива на која беше неколкупати во средината од полувремето. Но, по 45. минута Холанѓаните повторно ја презедоа комплетната контрола и брзо направија предност од девет гола која до крајот само рутински ја одржуваа.

Каи Смитс со 10 гола ја предводеше Холандија до победата. Филип Кузмановски и Жарко Пешевски со по четири гола беа најефикасни кај нас. Дејан Манасков и Никола Костески постигнаа по три гола.

За нашата селекција ова е втор висок пораз. Во првото коло загубија од Норвешка со 39-27.

Голем предизивик за ракометарите, Фарски Острови противник во баражот на Светското првнество

Лазаров: Сега знам кого треба во иднина да повикувам во репрезентацијата

Македонија се врати од негатива и триумфираше над Турција за крај на евроквалификациите