Хрватските тенисери се пласираа на финалниот турнир во Дејвис купот

Од:

Тениската репрезентација на Хрватска ќе игра за завршниот турнир во Дејвис купот во Мадрид, откако во вчерашните квалификациите ја елиминира Индија со 3:1.

Хрватите по првиот натпреварувачки ден поведоа со 2:0 по победите на Марин Чилиќ и на Борна Гојо. Индијците намали на 2:1 по триуфмот на Рохана Бопане и Леандро Паеш против хрватската комбинација Мате Павиќ и Франко Шкугор со 6:3, 6:7, 7:5.

Но, решавачкиот поен за домашната селекција го осигура Чилиќ кој славеше над Сумат Нагал со 6:0, 6:1.

Би можело да ве интересира

АТП ги одложи Дејвис и Федерејшн купот за идната година

А1он

ВИДЕО: Шпанија го освои Дејвис купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го тешеше Троицки по поразот во Дејвис купот

Русија ја елиминираше Србија во Дејвис купот

Канада ја елиминираше Австралија и се пласираше во полуфиналето за „Дејвис купот“

Ана Ололовска

Германија победи во најдолгиот тај-брејк во историјата на Дејвис купот

Ана Ололовска