Хрватска поведе во финалето на „Дејвис купот“

Од:

Борна Чориќ донесе предност на Хрватска против бранителот на титулата Франција во финалето на „Дејвис купот“, кое се одржува на земјени терени во францускиот град Лил. Чориќ го победи Џереми Шарди со 6:2, 7:5, 6:4 во 2 часа и 19 минути игра.

Хрватот го започна мечот со два брејка, водеше со 4:0 и без проблем го зеде првиот сет.

Во вториот дел Чориќ го освои сервисот на противникот во 11-тиот гем, а во третиот сет направи брејк за 2:1, што се покажа доволно за крајниот успех.

Дваесет и две-годишниот Хрват за кратко го напушти теренот на крајот на натпреварот за да добие третман за мала повреда.

Вториот сингл е помеѓу Жо-Вилфред Цонга и Марин Чилиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шпанија го освои Дејвис купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го тешеше Троицки по поразот во Дејвис купот

Русија ја елиминираше Србија во Дејвис купот

Канада ја елиминираше Австралија и се пласираше во полуфиналето за „Дејвис купот“

Ана Ололовска

Германија победи во најдолгиот тај-брејк во историјата на Дејвис купот

Ана Ололовска

Србија со убедлив старт на „Дејвис купот“

Татјана Ташкова