Хрватска го освои Дејвис купот

Од:

Хрватската тениска репрезентација е нов шампион во Дејвис купот. „Коцкестите“ во финалето ја совладаа Франција на нејзин терен.

Решавачкиот поен за Хрватска го обезбеди Марин Чилиќ кој попладнево со 3-0, по сетови 7:6, 6:3 и 6:3 го совлада Лук Пуј.

Конечниот резултат е 3-1 во победи и нема потреба од одигрување на вториот дуел предвиден за денес.

На „триколорите“ не им помогна ниту огромната поддршка што ја добија од преку 25 милјади гледачи на стадионот „Пјер Мороа“.

За Хрватска ова е втор трофеј од Дејвис купот. Првпат Хрватите ја освоија „салатарата“ во 2005 година.

Би можело да ве интересира

Надал ги откри условите под кои ќе игра во Ролан Гарос

А1он

Федерер ќе учествува на турнир на трева во Берлин

А1он

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Федерер: Во моментов не гледам причина да тренирам

А1он

Тренерот Тони Надал: Секогаш беше многу тешко да играме против Ѓоковиќ

А1он

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Ана Ололовска