(ВИДЕО) Хрватот Ловрен нов член на Ливерпул

Од:

Репрезентативецот на Хрватска Дејан Ловрен е нов играч на англискиот вицешампион Ливерпул. Тој, откако успешно ги мина медицинските прегледи потпиша договор со тимот од Енфилд.
article-2707395-200B6A4B00000578-710_634x526

За трансферот на Ловрен од Саутемптон, Ливерпул плати 20 милиони фунти со што Хрватот стана дефанзивец за кого Ливерпул платил најголемо обештетување.

article-2707395-200B64B600000578-676_634x418
Претходната сезона Ловрен играше за премиерлигашот Саутемптон и на 32 натпревара постигна три гола (еден против Ливерпул на Енфилд). По тој натпревар Ловрен посакал еден ден да стане член на „црвените“, воедно тој беше и едно од посакуваните засилувања на менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс.

Ловрен играше и за француската екипа Олимпик Лион, како и за хрватските екипи Динамо Загреб и Интер Запрешиќ. Тој е третиот фудбалер, кој од Саутемптон ова лето се пресели во Ливерпул, по англиските репрезентативци Рики Ламберт и Адам Лалана.

Се очекува деновиве хрватскиот репрезентативец да замине во САД каде Ливерпул се наоѓа на подготовки.

Би можело да ве интересира

Салах бара годишна плата од 22 милиони евра за нов договор со Ливерпул

А1он

Ливерпул го проширува капацитетот на „Енфилд Роуд“

А1он

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Робертсон го продолжи договорот со Ливерпул до 2026 година

А1он

Leave a Comment

1 × three =