Холандскиот ветеран Рожер е првиот тенисер позитивен на коронавирусот во Токио

Од:

Холандскиот тенисер Жан – Жулиен Рожер го откажа настапот на Олимписките игри во Токио во конкуренција на двојки поради позитивен тест на коронавирус

39-годишниот Рожер, кој е специјалист за натпреварите во дубл, заедно со партнерот Весли Кулхоф беа назначени за осми носители во конкуренција на двојки, а во првото коло ги совладаа Белгијците Сандер Жил и Јоран Влиеген со 6:3, 7:6.

– За жал, докторот ме повика денеска за да ми соопшти дека мојот тест е позитивен. Немам зборови, направив се што можев за да не се заразам и навистина не знам како се случи тоа, изјави Рожер, кој е првиот спортист позитивен на Ковид-19 на олимпискиот тениски турнир и вкупно шести заразен член во холандската делегација.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска