Холандскиот судија Макели ќе „свири“ на отворањето на Европското првенство

Од:

Холандскиот 38-годишен судија Дeни Макели е одреден за главен арбитер на дуелот меѓу Италија и Турција, со кој на 11 јуни на Олимпискиот стадион во Рим официјално ќе почне Европското првенство во фудбал.

Најважниот натпревар кој претходно во кариерата го судеше Макели беше ланското финале од Лига Европа во кое Севиља го совлада Интер со 3:2 во Келн.

Холанѓанецот, исто така, беше дел од петчлениот судски тим задолжен за ВАР технологијата на Мундијалот 2018 во Русија.

Би можело да ве интересира

Горан Пандев утре го игра последниот натпревар за македонската репрезентација

Ландов

ЕВРО 2020: Турција може да стане најлошата репрезентација во историјата на ЕП

Ландов

ВИДЕО: Полска одолеа на шпанските напади

ВИДЕО: Мегадуел со шест гола во Минхен, Германија ја победи Португалија

Елмас: Да одиграме за нацијата и да се одјавиме со победа од ЕУРО

Пандев поради болка во зглобот го пропушти утринскиот тренинг во Амстердам

Катерина Павлова-Николовска