Холандија и Италија се пласираа на Мундијалот

Од:

Репрезентациите на Холандија и на Италија обезбедија пласман на Светското првенство во Бразил 2014. И двете репрезентации синоќа постигнаа победи со кои имаат недостижна предност во однос на конкурентите во групата.

dobivaj vesti na viber

Преглед на резултатите и табели по групи:

А група: Македонија – Шкотска 1:2 и Велс – Србија 0:3.
Табела: Белгија 22 бода (8 натпревари), Хрватска 17 (8), Србија 11 (9), Шкотска 8 (9), Македонија 7 (8) и Велс 6 (8).

italija-Brazil

Б група: Ерменија – Данска 0:1, Малта – Бугарија 1:2 и Италија – Чешка 2:1.
Табела: Италија 20 (8), Бугарија 13 (8), Данска (8), Чешка 9 (8), Ерменија 9 (8) и Малта 3 (8).

Ц група: Казахстан – Шведска 0:1, Австрија – Република Ирска 1:0 и Фарски Острови – Германија 0:3.
Табела: Германија 22 (8), Шведска 17 (8), Австрија 14 (8), Република Ирска 11 (8), Казахстан 4 (8), Фарски Острови 0 (8).

Д група: Романија – Турција 0:2, Андора – Холандија 0:2 и Унгарија – Естонија 5:1.
Табела: Холандија 22 (8), Унгарија 14 (8), Турција 13 (8), Романија 13 (8), Естонија 7 (8), Андора 0 (8).

Е Група: Норвешка – Швајцарија 0:2, Кипар – Словенија 0:2 и Исланд – Албанија 2:1.
Табела: Швајцарија 18 (8), Исланд 13 (8), Словенија 12 (8), Норвешка 11 (8), Албанија 10 (8), Кипар 4 (8).

Ф група: Русија – Израел 3:1, Луксембург – Северна Ирска 3:2.
Табела: Русија 18 (8), Португалија 17 (8), Израел 12 (8), Луксембург 6 (8), Северна Ирска 6 (8), Азербејџан 5 (8).

Г група: Литванија – Лихтенштајн 2:0, Словачка – Босна и Херцеговина 1:2 и Грција – Летонија 1:0.
Табела: Босна и Херцеговина 19 (8), Грција 19 (8), Словачка 12 (8), Литванија 8 (8), Летонија 7 (8), Лихтенштајн 2 (8).

Х група: Сан Марино – Полска 1:5 и Украина – Англија 0:0.
Табела: Англија 16 (8), Украина 15 (8), Црна Гора 15 (8), Полска 13 (8), Молдавија 5 (8), Сан Марино 0 (8).

И група: Грузија – Финска 0:1 и Белорусија – Франција 2:4.
Табела: Шпанија 14 (6), Франција 14 (7), Финска 9 (7), Грузија 5 (7) и Белорусија 4 (7).

Би можело да ве интересира

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

ВИДЕО: Репрезентативец што играше за Шкупи почина на 23 години, колабирал на сред тренинг

А1он

Болоња го потврди Тијаго Мота за нов тренер

Лацио прими гол во 92. минута за реми кај Сампдорија

Геце со прв гол по враќањето во Бундеслигата, Ајнтрахт го доби гол-шоуто кај Вердер

Нова „деветка“ на островот! Данди-Селтик 0:9