Холанд објасни зошто ја избра Борусија пред Манчестер Јунајтед

Од:

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд, ги определи шпекулациите, дека Манчестер Јунајтед сеоткажале од него поради високи барања за плати, како комични.

dobivaj vesti na viber

Норвешкиот напаѓач изјави дека веќе решил да му се придружи на германскиот гранд.

Холанд се придружи на Дортмунд минатиот месец, и веќе има импресивни 8 гола за само 270 минути игра.

Младиот фудбалер игра под раководство на сегашниот тренер на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер во Молде, велејќи дека има само почит кон тренерот на „црвените ѓаволи“.

Сепак, Холанд го сметал трансферот на „Сигнал Идуна Парк“ како вистинска одлука за неговата кариера.

„Оле беше многу важен за мојот развој и за постигнувања и за она што сум денес. Сепак, решивме дека Дортмунд е вистинскиот потег. Што се однесува до моите големи побарувања за плата, тоа не е точно. Луѓето пишуваат што сакаат. Тие мораат да ми објаснат ако ме сретнат. Сепак, тоа не е мојот фокус“, рече норвешкиот фудбалер.

Вечерва Борусија Дортмунд ја продолжува битката во германската Бундеслига. „Жолто-црните“ се домаќини на Ајнтрахт од 20:30 часот.

Би можело да ве интересира

Иско ја одби Рома

Горан Наумовски

ПСЖ го претстави Кристоф Галтие

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска