Хјустон и Милвоки поведоа со 3:0 во своите плејоф серии

Од:

Џоел Ембид постигна 31 поен и 16 скока и постигна клучна тројка на 18 секунди пред крајот на натпреварот, откако го надмина Мајк Скот. Филаделфија победи при посетата на Бруклин со 112:108 и е на победа од пласман во полуфиналето на Истокот.

Тобајас Харис заврши со 24 поени, 8 скокови и 6 асистенции за победниците кои се обидуваат да ја надминат оваа етапа втор пат по ред. Огромната предност беше враќањето на Ембид, кој настапи многу силно откако го пропушти третиот натпревар поради повреда во левото колено. Така повлекувањето на Џими Батлер во третиот дел поради казна воопшто не се почуствува.

Карис Леверт постигна 25 поени, откако влезе во стартната петорка, а Џарет Ален и Д’Анџело Расел завршија со по 21.

Денвер победи како гостин на Сан Антонио со 107:103 и го изедначи резултатот на 2:2 во победи, а Никола Јокиќ постигна 29 поени и12 скока. Џамал ​​Мареј додаде 24, откако во првите две натпревари не беше на висина на задачата.

Ламаркус Олдриџ заврши со 24 поени и 9 скокови за Сан Антонио, а Демар Дерозен додаде 19 пред да биде изваден од игра на игра пет минути пред крајот поради казна. Петтиот меч од серијата е во Денвер.

Милвоки се справи со Детроит со 119:103 и е само на успех од прескокнување на оваа фаза. Крис Мидлтон беше најпрецизен со 20 поени и 9 скокови. За домаќините, Блејк Грифин постигнаа 27 поени, 7 скокови и 6 асистенции, што не беше доволно за Пистонс. Грифин ги пропушти првите два натпревари поради проблеми со коленото, но вечерва покажа класа. За Милвоки, Брук Лопез и Ерик Бледсо додадоа по 19.

Хјустон, исто така, има предност од 3:0 по победата проитв Јута со 104:101. Џејмс Харден постигна само 22 поени, но 14 од нив во последната четвртина, што помогна многу за победата. Тој реализираше тројца, а потоа додаде две слободни на 42,4 секунди пред крајот, со што го направи резултатот 101:97. Тогаш Донован Мичел постигна два пенали за Јута, а Харден пропушти нов обид од дистанца, но дојде редот на Пи Џеј Такер. Тој беше фаулиран, реализираше два пати од линијата за слободни и го заврши натпреварот со вкупно 12 поени.

Крис Пол остана со 18 поени за Рокетс и Клинт Капела со 11 и 14 скока.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска