Хиршер победник на велеслаломот во Аделбоден

Од:

Двократниот олимписки шампион Марсел Хиршер беше најбрз на денешниот велеслалом во швајцарски Аделбоден.

Австриецот двете трки ги заврши со вкупно време 2.26.54 минути (1.12.51 + 1.14.03). За Хиршер ова беше 66.победа во Светскиот куп и 32-ра во велеслалом.

Второто место му припадна на норвешкиот скијач Хенрик Кристоферсен со време 2.27.25 минути (1.12.39 + 1.14.86), а трет беше Тома Фанара од Франција со 2.27.58 минути (1.12.83 + 1.14.75).

Во поредокот во велеслалом Води Хиршер со 540 бода, пред Кристоферсон со 302 и Пинторо со 276.

На табелата во Генералниот пласман во Светскиот куп лидер е Хиршер со 876 бода, пред Кристоферсон со 511 и Пинторо со 444.

Би можело да ве интересира

Марсел Хиршер се збогува со скијањето

Заврши зимската сезона во Ски-центарот „Попова Шапка“

Ана Ололовска

Победа и мал Кристален глобус во супер-џи за Парис

Ана Ололовска

Ребензбург прва на супер-џи трката во Андора, Шифрин го зеде малиот Кристален глобус

Ана Ололовска

Пухнер триумфираше во Андора, Шмидхофер го освои малиот Кристален глобус во спуст

Ана Ололовска

Парис победи на последниот спуст за сезоната, Фојц го освои малиот Кристален глобус

Ана Ололовска