Handball Planet: Македонија ќе биде 9-та во светот

Од:

Специјализираниот ракометен портал „handball-planet.com“, во пресрет на 24-то Светско првенство кое в четврток ќе започне во Катар, традиционално излезе со своја прогноза за можниот пласман на репрезентациите учеснички. Според порталот Македонија, која во Катар четврти пат ќе игра на Мундијалите, во Б групата ќе заврши на третата позиција, а во конечниот пласман ќе го освои деветтото место.

Порталот предвидува дека во Б групата пласманот ќе биде Хрватска, Тунис, Македонија, Австрија, БиХ, Иран.

Според предвидувањата Македонија во осминафиналето би играла против Словенија која би завршила на второто место во А групата зад Шпанија, а пред Катар, Белорусија, Бразил и Чиле.

Како што прогнозира „handball-planet.com“, поредокот во Ц групата би бил Франција, Шведска, Исланд, Египет, Чешка, Алжир, а во Д групата Данска, Полска, Русија, Германија, Аргентина и Саудиска Арабија.

Топ фаворит за титулата е како што пишува порталот „Клод Онеста со неговите „експерти“. Во самата завршница покрај Франција би се нашле уште селекциите на Данска, Хрватска и Полска.

Конечен пласман според „handball-planet.com“:

1. Франција, 2. Данска, 3. Хрватска, 4. Полска, 5. Шпанија, 6. Шведска, 7. Словенија, 8. Тунис, 9. Македонија, 10. Катар, 11. Русија, 12. Исланд, 13. Белорусија, 14. Австрија, 15. Египет, 16. Германија, 17. Аргентина, 18. БиХ, 19. Чешка, 20. Бразил, 21. Алжир, 22. Иран, 23. Чиле, 24. Саудиска Арабија.

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Бутел потпиша со нигериски кадетски репрезентативец

А1он

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

Македонските ракометарки поразени на Шампионатот во Литванија

Пановски го објави списокот за ракометарки за подготовки за Првенството во Италија

Се полни плоштадот во Скопје, се чекаат ракометарите

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

nineteen − 4 =