Хамилтон потврди: Ќе возам барем уште 3 години

Од:

Шампионот на Формула 1, Луис Хамилтон објави дека планира да продолжи со тркање барем уште 3 години и ова е дефинитивно лоша вест за неговите конкуренти.

Британецот има за цел седма светска титула и иако неговиот сегашен договор со Мерцедес истекува на крајот на сезоната, се очекува тој да остане во тимот, нешто што беше потврдено и од Тото Волф.

– Веќе долго време сме заедно и за овие години сè се случува природно. Ќе поминеме време заедно, ќе разговараме и се надевам дека наскоро ќе постигнеме договор, рече лидерот на тимот во пресрет на британското Гран При.

Британецот пак вели дека не чуствува пад во формата и ќе биде дел од најпрестижните автомобилски трки уште одреден период.

– Јасно е дека би сакал да се претставам на сегашно ниво, но очигледно тоа не може да се случи. Сепак, не мислам дека ќе има пад во следните 2-3 години, затоа дефинитивно очекувам да бидам тука некое време. Сакам да го заслужам моето место, не само да возам затоа што сум светски шампион. Целта ми е да продолжам да победувам, па верувам дека ќе бидам во Формула 1 барем уште 3 сезони, вели Хамилтон.

Би можело да ве интересира

Гасли: Алфа Таури сака да го стигне Ред Бул и да стане врвен тим

Ана Ололовска

Ферари со подобрувања за Големата награда на Русија

Ана Ололовска

Верстапен може да ги сруши рекордите на Хамилтон и Шумахер

Ана Ололовска

Верстапен: Не мислам дека ќе можеме да го победиме Мерцедес, шампионатот заврши

Ана Ололовска

Фетел: Не жалам за времето поминато во Ферари

А1он

Ботас пред Верстапен на првиот тренинг на „Муџело“

Ана Ололовска