Хамилтон: Обвинувајте ги правилата, а не пилотите за „здодевната Ф1“

Луис Хамилтон изјави дека пилотите не треба да биде обвинувани за здодевните Ф1 трки, бидејќи проблемот е вкоренет во лошите одлуки на луѓето кои ги прават правилата во текот на годините. Возачот на Мерцедес ја освои својата шеста победа од почетокот на сезоната, а трката во Франција можеби беше најсилна за Мерцедес од почетокот на 2019 година.

Битките на „Пол Рикард“ беа малку и претежно за позиции во средината на колоната. По завршувањето на трката, главните теми беа и ситуацијата во новата ера на Формула 1.

– Не посочувајте со прст кон пилотите, бидејќи тие не ги пишуваат правилата, ние немаме никаква врска со нив, буџети и сето тоа. Треба да извршиме притисок врз луѓето кои се на чело. Ова е постојан затворен круг кој веќе долго време е во Формула 1 поради Берни Еклстоун, чии одлуки се уште ја повредуваат Формула 1. Додека управувачката структура не се менува, сè ќе биде исто според мое мислење. Но тоа не е моја работа. Јас се обидувам да го дадам најдоброто како пилот, изјави Британецот.

Би можело да ве интересира

Шефот на Ферари: Фетел е среќен и мотивиран во Ферари

Хонда се изненадени од својот напредок

Прост: Грешките на Фетел можеби се должат од недостаток на мотивација

Биното се повлекува како технички директор на Ферари

Ред Бул ги урна сите брзински рекорди на Ф1 трката во Силверстон

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

Ана Ололовска