Хамилтон: Не знам што да очекувам на секоја наредна трка

Од:

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше задоволен од денешната победа на трката возена за Големата награда на Кина. Тој во Шангај стартуваше од втората позиција, но веднаш го презеде водство и на крај победи.

–Се разбира, ова е посебно чувство – да победиш на 1000-тата трка во Формула 1 шампионатот. Победата има посебна тежина, бидејќи Ботас беше многу брз целиот викенд. Ние стигнавме до еден-два победа што е многу важно за тимот. Ова е фантастична тимска работа. Не знаевме што да очекуваме кога пристигнавме овде.

Почетокот беше од големо значење. Сè што се работеше беше совршено, како сонување. Но ситуацијата е напната. Вие не знаете што да очекувате во секоја од следните трки. Ферари може да одговори, Ред бул е исто така во играта. Сезоната ветува дека ќе биде возбудлива, изјави Хамилтон.

Во пласманот на Формула 1 шампионат лидер е Хамилтон со 68 бода, пред клупскиот колега Валтери Ботас со 62, трет е Макс Верстапен од Ред Бул со 39 бода.

Би можело да ве интересира

Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Драган Поповски

Можно е Хамилтон од 2021 година да замине во „Ферари“

Драган Поповски

Хамилтон за смртта на Коби: Загубивме еден од најголемите спортисти во историјата

Ана Ололовска

Баричело: Хамилтон е поталентиран од Шумахер

Драган Поповски

Познати номинациите за наградата „Лауреус“

Предраг Петровиќ

Ботас: Заостанувањето зад Хамилтон е многу поголемо отколку што би сакал да биде

А1он