Хамилтон на пол-позицијата на трката за Големата награда на Монако

Од:

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон постигна најдобро време во квалификациите за трката за Големата награда на Монако од светскиот шампионат во Формула 1.

Веднаш до Британецот, на стартаната позиција ќе биде неговиот клупски колега Валтери Ботас.

Пласман на првите 10 во квалификациите во Монако:
1. Луис Хамилтон (Мерцедес)
2. Валтери Ботас (Мерцедес)
3. Макс Верстапен (Ред Бул)
4. Себастијан Фетел (Ферари)
5. Пјер Гасли (Ред Бул)
6. Кевин Магнусен (Хас)
7. Даниел Рикиардо (Рено)
8. Даниел Квјат (Торо Росо)
9. Карлос Саинц (Мекларен)
10. Александар Албон (Торо Росо).

Главната трка низ улиците на Монако ќе стартува утре со почеток во 15 часот и 10 минути.

Би можело да ве интересира

Верстапен именуваше четворица пилоти, со кои во иднина ќе се бори за победи

Верстапен се надева дека ќе остане уште 15 години во Ф1

Ред Бул го смени Гасли со дебитант

Алонсо изненаден од гласините за негово враќање во Формула 1

Волф: Ферари ќе биде силен во Спа и во Монца

Фетел оптимист: Ќе бидеме посилни на „Спа“ и „Монца“