Халеп го откажа настапот на Вимблдон

Од:

Третиот светски рекет Симона Халеп објави дека нема да игра на Грен слемот во Лондон. Актуелната шампионка на Вимблдон ќе го пропушти турнирот поради проблеми со мускулот на задниот дел на потколеницата.

За потсетување, Романката го скина мускулот на левата нога на натпреварот против Анжелик Кербер во Рим. Поради повреда се повлече од Ролан Гарос, каде беше шампион во 2018 година.

Неофицијалното светско првенство на трева – Вимблдон започнува на 28 јуни.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ѓоковиќ го подари победничкиот рекет на девојче од публиката

Мери Јордановска

Новак Ѓоковиќ влезе во историјата, го освои Вимблдон!

Мери Јордановска

За прв пат во историјата на Вимблдон, жена ќе го суди машкото финалето

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Федерер експресно збришан на Вимблдон, Ѓоковиќ лесно до полуфиналето

Жарко Настоски

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска