Гвардиола: Поради Клоп станав подобар тренер

Од:

Тренерот на англискиот фудбалски првак Манчестер сити, Пеп Гвардиола, со комплименти зборуваше за неговиот колега на клупата на Ливерпул, Јирген Клоп, спроти утрешната меѓусебна пресметка во Премиер лигата.

Гвардиола наведе дека ривалството со Клоп позитивно влијаело врз неговиот тренерски развој.

– Можеби не уште од првата година, но откако сум тука Ливерпул секогаш беше околу нас. Екипите на Јирген Клоп ми помогнаа да станам подобар тренер. Тој ме постави на повисоко ниво, да се докажувам, да бидам подобар тренер. Тоа е причината поради која сè уште го работам ова, изјави Гвардиола.

Сити во последните четири сезони во Премиер лигата освои три титули, а единствениот пат кога во тоа не успеа, шампионскиот трофеј го освои Ливерпул во сезоната 2019/20.

Би можело да ве интересира

Рангник чека работна дозвола да дебитира на клупата на Јунајтед

А1он

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Ана Ололовска

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед го потврди отказот: Солскјер секогаш ќе биде наша легенда

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Погба по вторпат заминува од „Олд Трафорд“

Ана Ололовска