Гвардиола планира да го напушти Манчестер сити во 2023 година

Од:

Шпанскиот стратег Пеп Гвардиола планира да го напушти англиски првак Манчестер сити откако во 2023 година ќе му истече договорот и се надева дека потоа ќе има селекторски предизвик.

Плановите на 50-годишниот Гвардиола, како што пренесува Би-би-си, се по завршувањето на неговиот седумгодишен престој во Сити прво да земе одмор.

– Мислам дека малку ќе запрам. Мислам дека ќе морам да земам одмор и да направам ретроспектива, изјави Гвардиола.

– Мојот следен чекор потоа ќе биде репрезентација, ако тоа биде возможно. Би сакал да водам некоја јужноамериканска репрезентација, или пак европска. Сакам да играм на Копа Америка, го посакувам тоа искуство, додаде Гвардиола.

Би можело да ве интересира

Левандовски: Гвардиола ме научи да гледам на фудбалот поинаку

Ана Ололовска

Гвардиола и Анчелоти дел од аферата „Пандора документи“

Гвардиола ретерира: Не размислувам да заминам од Манчестер сити

А1он

Гвардиола: ФИФА и УЕФА не дозволуваат играчите да се одморат

А1он

Гвардиола: Манчестер сити може да потроши 100 милиони фунти за еден играч

Жарко Настоски

Бејл е најплатениот играч во Премиер лигата, Гвардиола е лидер меѓу тренерите

Катерина Павлова-Николовска