Гвардиола остана без напаѓачи

Од:

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола загуби уште еден клучен играч откако стана јасно дека Габриел Жесус исто така е повреден и нема да игра најмалку 3 недели. Бразилецот се повреди на натпреварот против Вулверхемптон претходно оваа недела.

Веста за повредата на Хесус пристигна од Бразилската фудбалска федерација, која објави дека напаѓачот нема да биде достапен за натпреварите на Селесао против Боливија и Перу на 9 и 13 октомври. Отсуството на Хесус значи дека Гвардиола останува без централен напаѓач најмалку три натпревари – во Премиер лигата против Лестер и Лидс Јунајтед и пресметка против Барнли во Карабао Купот.

Причината е што другиот главен стрелец во тимот на „граѓаните“ Серхио Агуеро се опоравува од повредата на коленото. Аргентинскиот голгетер се очекува да биде подготвен за игра најрано за 7 недели.

Така, единствениот чист централен напаѓач во тимот останува Лиам Делап. Во текот на неделата ирскиот фудбалер го започна својот прв професионален натпревар за „граѓаните“ против Борнемаут за Карабао купот и дури даде гол.

Пеп Гвардиола се очекува да игра против Лестер во недела со лажна „деветка“, а најверојатно во оваа улога ќе биде Рахим Стирлинг.

Би можело да ве интересира

Левандовски: Гвардиола ме научи да гледам на фудбалот поинаку

Ана Ололовска

Манчестер сити ги помина Реал и Барселона во листата на најскапи клубови

Ана Ололовска

Гвардиола и Анчелоти дел од аферата „Пандора документи“

Манчестер сити подготвува нов трансфер од 100 милиони фунти за англиски репрезентативец

А1он

Манчестер сити го продолжи договорот со Едерсон до 2026 година

А1он

Рубен Дијас го продолжи договорот со Манчестер сити до 2027

А1он