Гркот Адетокумбо заработува најмногу од Европејците во НБА

Од:

Грчкото крило на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо, зема најмногу пари од сите европски играчи во НБА. Покрај тоа, тој е единствениот претставник на Стариот континент во Топ 10 на најплатените кошаркари во Лигата, покажува листа, објавена од популарното издание „Форбс“.

Дваесет и четири годишниот Грк се рангирана на седмото место на листата, а вкупните негови приходи се во износ од 43.2 милиони долари оваа сезона. 24,2 милиони од оваа сума доаѓа од неговата плата во Милвоки, а останатите 19 милиони се од различни рекламни договори. Јанис потпиша доста солиден договор со „Најк“ во ноември 2017 година, а освен тоа е рекламно лице на редица други производи како во САД, така и во неговата родна Грција.

Леброн Џејмс е бр.1 по приходи со вкупно 88,7 милиони долари, откако е на чело на листата за петта година по ред, а повеќе од половина пари на „кралот“ доаѓаат од рекламирање – 53 милиони. Последниот кошаркар кој заработил повеќе од Џејмс е Коби Брајант.

Челната десeтка се дополнува од Стеф Кари (вкупно 79.5 милиони долари), Кевин Дурант (65 милиони), Расел Вестбрук (53.7 милиони), Џејмс Харден (47.4 милиони), Крис Пол (43.7 милиони), како и Демијан Лилард (41 милиони), Блејк Грифин (39,1 милиони) и Пол Џорџ (38,6 милиони долари).

Би можело да ве интересира

Џо Џонсон стана играч во Детроит

Ана Ололовска

Грифин: Лос Анџелес е град на Лејкерси, а не на Клиперси

Ана Ололовска

Гордон го продолжи договорот со Рокетси

Ана Ололовска

Калдерон може да стави крај на својата кариера

Ана Ололовска

Хауард потпиша за Лејкерс

Ана Ололовска

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он