Градоначалникот на Бергамо: Натпреварот Аталанта – Валенсија беше биолошка бомба

Од:

Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори се согласи со експерти дека натпреварот Аталанта – Валенсија е причина за распространетиот коронавирус во регионот на Ломбардија.

Аталанта ја пречека Валенсија на 19 февруари во првото осминафинале од Лигата на шампионите на УЕФА на неутрален терен на „Сан Сиро“ во Милано пред 45.000 гледачи. Аталанта победи со 4-1, а градоначалникот на Бергамо е убеден дека овој натпревар го забрзал заразувањето на многу луѓе во областа.

– Овој натпревар стана биолошка бомба. Во тоа време немавме поим што нè очекува. Во Италија, првиот пациент се појави на 23 февруари. Очигледно, вирусот веќе активно се ширел и замислете во тој момент над 40.000 луѓе се упатија кон Милано и веројатно повеќето од нив биле заразени. Многумина го следеа натпреварот во групи, имаше многу контакт, рече Гори, цитиран од италијанските медиуми.

Би можело да ве интересира

Бројот на жртви од Ковид-19 во Велика Британија може да надмине 20.000

Ана Ололовска

За 13 дена во Грција изречени казни од над три милиони евра поради прекршување на забраната за движење

Ана Ололовска

Браун: Врвот на кризата допрва треба да дојде

Ана Ололовска

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Ана Ололовска

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

Ана Ололовска

Кина ќе има вакцина против Ковид-19 околу крајот на јуни

Ана Ололовска