Горпишин и Атман го засилуваат Вардар

Од:

Русите Сергеј Горпишин и Павел Атман следните две сезони ќе бидат дел од европскиот шампион Вардар.

Сергеј Горпишин (21) настапува на позицијата пивотмен и доаѓа од бундеслигашот Ерланген каде играше од летото 2017 година, а Павел Атман (32) игра на позицијата лев и среден бек и исто така доаѓа од бундеслигата односно од тимот на Хановер.

Тимот веќе се засили и со летонскиот голман Артурс Кугис.

Горпишин е висок е 200 см, а тежок 106 кг. Тој е роден во Германија и кариерата ја започнал во третолигашот Ајнтрахт Хилдесхајм, а потоа две сезони бил дел од второлигашот Спринге, пред да замине во Ерланген. Горпишин во репрезентацијата на Русија настапи на СП 2019 година, и играше во квалификациите за ЕП 2020 година.

Атман кариерата ја почна во тимот на Кустик во 2010 година, а во периодот од 2010 до 2013 настапуваше за Динамо Минска. Потоа две сезони играше во Металург, по што замина за Мешков Брест. Хановер е неговата последна дестинација пред да се приклучи на „црвено-црните“. Дел е од репрезентацијата на Русија на последните големи натпреварувања.

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар го совлада Татран и го обезбеди првото место во групата

Ана Ололовска

Вардар сака како првопласиран да влезе во плејофот во СЕХА

Ана Ололовска

Некомплетниот Вардар немоќен против Веспрем, пораз од 29:38

Ана Ололовска

Вардар убедливо поразен од Кјелце во ЛШ

Ана Ололовска

Вардар во обид да ја оствари првата победа во Полска против Кјелце

Ана Ололовска

Вардар го совлада Мотор во СЕХА лигата

Ана Ололовска