Гордиќ најдобар асистент во историјата на АБА лигата

Од:

Кошаркарот на Будуќност од Подгорица, Немања Гордиќ стана најдобриот асистент во регионалното натпреварување. Тој со вкупно 834 асистенции го симна од првата позиција Небојша Јоксимовиќ.

За овој резултат Гордиќ честитка доби од АБА-лигата преку официјалниот сајт на натпреварувањето.

Гордиќ настапува за црногорската екипа од 2016 година.

Претходно меѓу другите има играно и за Цедевита, Игокеа, Партизан, Азовмаш.

Би можело да ве интересира

По Барселона, намалени плати и за кошаркарите на Басконија

ВТБ лигата прогласи крај на сезоната без шампион

А1он

Обрадовиќ се враќа во Панатинаикос, Јасикевичиус во Фенербахче

А1он

Бора Станковиќ денеска погребан во Белград

А1он

Датоме: Ако играте без гледачи, тогаш има проблем, ако има проблем, подобро е да не играте

Ана Ололовска

Почина кошаркарската легенда Бора Станковиќ

А1он