Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

Од:

Фудбалерот од средниот ред на Спортинг Лисабон, Педро Гонсалвеш е прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите, објави веб-страницата на УЕФА.

Дваесет и тригодишниот фудбалер вчеравечер постигна два гола против Борусија Дортмунд во триумфот со 3:1. По оваа победа Спортинг за прв пат по 2008 година избори пласман во плејофот во Лигата на шампионите.

За наградата конкурираа уште и: Един Џеко од Интер, Емил Форсберг од Лајпциг и Себастијан Але од Ајакс.

Би можело да ве интересира

Црвена ѕвезда се соочува со висока казна од УЕФА

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

УЕФА и ФИФА со ревизија на финансиското работење на ФФМ поврзано со проектите од развојните и инвестициските програми

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска

УЕФА не ја обнови соработката со анти-расистичката организација ФАРЕ

Ана Ололовска