Гомељски апелира да не се доигрува Евролигата

Од:

Членот на „Куќата на славните“ на ФИБА, олимпискиот шампион Евгениј Гомељски смета дека тимовите нема да бидат рамноправни при евентуално рестартирање на Евролигата.

– Очигледно е дека ако сезоната на Евролига-2019/20 продолжи, тогаш тимовите нема да бидат рамноправни. Некои клубови веќе тренираат, а руските екипи ЦСКА или Химки во најдобар случај ќе можат да се соберат во целосен состав кон средината на јуни. Значи, нивото на обука ќе биде сосем различно и нема потреба да се зборува за каква било правда, изјави Гомељски.

Легендарниот поранешен руски селектор побара крај на сезоната.

– Ние веќе мора да се помириме со крајот на евролигашката сезона 2019/20 и да се фокусираме на подготовките за следната.

Во блиска иднина, раководството на елитното кошаркарско натпреварување ќе одлучи дали ќе ја продолжи сезоната.

Би можело да ве интересира

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска