Големо признание за Елмас, Би-би-си го вброи меѓу 20 нови европски ѕвезди

Од:

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас се најде на листа од 20 најталентирани европски фудбалери пред кои е блескава професионална кариера, која ја објави британскиот јавен сервис Би-би-си.

– Со две успешни сезони зад себе во дресот на Наполи и над 200 натпревари во сениорска конкуренција, ЕУРО2020 може да биде сцена за уште повисоко реноме за „македонскиот дијамант“, се наведува во статијата.

Дваесетиедногодишниот Елмас дебитираше за македонската репрезентација во јуни 2017 година и оттогаш е незаменлив во националниот тим, постигнувајќи седум голови на 27 натпревари.

Во друштво на Елмас во изборот на Би-Би-Си се Џереми Доку (Белгија), Џордан Ларсон (Шведска), Адам Хложек (Чешка), Беќир Омерагиќ (Швајцарија), Рајан Гравенберх (Холандија), Оркан Кокчу (Турција), Александер Исак (Шведска), Алекс Крал (Чешка), Нуно Мендеш (Португалија), Џамал Мусиала (Германија), Саша Калајџиќ (Австрија), Халил Дервишоглу (Турција), Кристоф Баумгартнер (Австрија), Томас Суслов (Словачка), Камил Пјатковски (Полска), Јоско Гвардиол (Хрватска), Они Валакари (Финска) и Педри (Шпанија).

Би можело да ве интересира

УЕФА ќе ја казни Македонија, репрезентативци ги прекршиле протоколите при тестирање во Амстердам

Жарко Настоски

Успех е самиот настап на ЕП, немам проблеми ниту со играчите, ниту со селекторот, вели Сејдини

Жарко Настоски

Нема причина за разочарување, огромно беше задоволството да се води Македонија на ЕП, вели Ангеловски

Жарко Настоски

ВИДЕО: Со пораз се збогуваме од Европското првенство – Македонија одигра храбро, но Холандија беше пресилна

Жарко Настоски

Македонија имаше статива и поништен гол, ама губи на полувремето против Холандија

Жарко Настоски

Соиграчите на Пандев емотивни пред последниот меч на капитенот

Жарко Настоски