Голем триумф на Вардар над Металург за финале во СЕХА

Од:

Ракометарите на Вардар Про извојуваа голем триумф во трилер завршница во полуфиналето од СЕХА-лигата против Металург со 22:21 и ја продолжуваат одбраната на трофејот во регионалното натпреварување.

Во клучните моменти Карачиќ ја презеде одговорноста врз себе и реализираше од „пикер“ за водство од 22:21.

Металург имаше шанса да израмни, но по акцијата на Батиновиќ до Димовски топката му испадна од раце на искусниот пикер, што значеше и конечен триумф на „црвено-црните“, кои в недела во 19 часот во големото финале ќе ги одмерат силите со Загреб КО.

Карачиќ постигна пет гола за Вардар, пред Стоилов и Раковиќ со по три погодоци додека кај Металург најпрецизен беше Вугринец со пет гола, додека Георгиевски четири пати го матираше Милиќ.

ФОТО: Екипа.мк

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Бутел потпиша со нигериски кадетски репрезентативец

А1он

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

Македонските ракометарки поразени на Шампионатот во Литванија

Пановски го објави списокот за ракометарки за подготовки за Првенството во Италија

Се полни плоштадот во Скопје, се чекаат ракометарите

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

4 × 2 =