Го добивме наследникот на Болт – Летсиле Тебого го сруши У-20 рекордот на 100 метри

Спринтерот од Боцвана, Летсиле Тебого го сруши сопствениот рекорд на 100 метри, поставувајќи време од 9.91 секунди за злато на Светското првенство до 20 години во Кали, Колумбија.

19-годишниот тинејџер веднаш беше споредуван со јамајчанската спринтерска легенд, Јусеин Болт, по ексползивната трка во кој стигна убедливо до победата и стана најбрзиот човек во историјата по 20 години. Споредбата со Болт е прикладна бидејќи неговата доминација беше толку голема што имаше време и да се сврти кон публиката.

Извор: Топспорт

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка