ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

Од:

Патеката во Турција може да се врати во календарот во Формула 1 за тековната сезона.

Во пораката на официјалната веб-страница на турската влада се вели дека во моментов се работи на организација на „Гран при“ на автодромот „Истанбул парк“.

Трката може да се одржи веќе оваа сезона, а според најавите тоа може да се случи на есен.

Турското Гран-при од Светскиот шампионатот во Формула 1 се одржа од 2005 до 2011 година.

Би можело да ве интересира

Гасли: Алфа Таури сака да го стигне Ред Бул и да стане врвен тим

Ана Ололовска

Ферари со подобрувања за Големата награда на Русија

Ана Ололовска

Верстапен може да ги сруши рекордите на Хамилтон и Шумахер

Ана Ололовска

Верстапен: Не мислам дека ќе можеме да го победиме Мерцедес, шампионатот заврши

Ана Ололовска

Фетел: Не жалам за времето поминато во Ферари

А1он

Ботас пред Верстапен на првиот тренинг на „Муџело“

Ана Ололовска