Ѓуроски не останува во Евре

Од:

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Стојан Ѓуроски не ги договори условите за продолжение на соработката со францускиот ПРО Б лигаш Евре.

– Не останувам во Евре. Вистина е дека преговаравме во изминатиот период, но не постигнавме согласност да го продолжам договорот за наредната сезона, изјави Ѓуровски.

Оваа сезона како играч на Евре, Стојан Ѓуроски одигра вкупно 20.натпревари. За просечни 26.3 минути по натпревар, дојде до просек изразен преку 8.4 поени, 3.3 скока и 3.0 асистенции по натпревар. Реализираше со 33.7% во шутот за три и 45.5% за два поени. Имаше и 82.4% реализација од линијата за слободни фрлања.

Претходно, 28-годишниот кошаркар играше во Шпанија, за второлигашите Милила и Хуеска.

– Од Шпанија носам убави искуства. Дали ќе се вратам таму ќе зависи од понудите во текот на летото, порачува Ѓуроски.

Би можело да ве интересира

Одложен натпреварот на македонската кошаркарска репрезентација со италијанската селекција

Ана Ололовска

Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Ана Ололовска

Македонските кошаркари на дуел со Италија во првиот меч од ноемвриските квалификации

Ана Ололовска

Ефремовски: Да ги добиеме двата натпревари во Талин

Ана Ололовска

Лекарите со препорака Димитријевиќ да не игра во Талин

Ана Ололовска

Тестовите на македонските кошаркари и стручниот штаб негативни

Ана Ололовска