Ѓоргоноски: Создаваме услови секое дете да ги покаже своите афинитети и развие својот талент кон ракометот

Од:

Четири месеци од почетокот на проектот „Ракомет за секое дете“ наменет за дечиња од 7-12 годишна возраст, во организација на агенцијата КМГ Груп Спорт се одржа првиот турнир со учество на екипи од Велес, општините Аеродром, Кисела Вода, Карпош, како и градот Битола.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 110 момчиња и девојчиња, во СЦ „Јане Сандански“ во Општина Аеродром ги одиграа своите први натпревари и имаа шанса меѓусебно да се дружат и забавуваат.

– „Ракомет за секое дете“ е плод на повеќегодишниот ангажман, личен и на мојата агенција, во сегментот на работа со најмалите категории момчиња и девојчиња и искуството кое се акумулирало во изминатите шест години, истото да се насочи кон создавање услови секое дете во Скопје и Македонија да ги покаже и развие своите афинитети кон ракометот, создавајќи база на деца кои би трчале по ракометната топка и кои во иднина би се надградувале и насочувале. Самиот проект во моментов опфаќа школа за ракомет, но во иднина се предвидени и уште неколку сегменти и тоа мини лига во ракомет во која децата би се натпреварувале и би стекнувале искуство, кампови, семинари, вели Горан Ѓоргоноски, основач и менаџер на проектот.

Планот е во иднина, школата да продолжи со активности во овој сегмент и да организира турнири, како во Скопје, така и во другите градови.

-Ова е млад проект, но со луѓе кои се многу искусни во делот на спортскиот менаџмент и организација на настани но и со тренери кои се исклучително посветени и желни за пренесување на своето знаење, додава поранешниот македонски ракометен репрезентативец.

Би можело да ве интересира

Лазаров: Имам јасна целосна слика

Ана Ололовска

Лазаров го скрати списокот ракометари за ЕП во јануари

Ана Ололовска

Вториот тим на Еурофарм Пелистер го совлада ракометниот шампион Вардар

Ана Ололовска

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

Ана Ололовска

ЕХФ Куп: Македонските ракометарки поразени од Црна Гора

А1он

Започнува 29. Македонско ракометно првенство

Ана Ололовска