Ѓорческа не успеа да се пласира во четвртфиналето во Гечо

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во четвртфиналето на ИТФ турнирот во Гечо, Шпанија.

Ѓорческа во второто коло по два часа и 26 минути игра беше совладана во три сетови од шпанската тенисерка Олга Саез Лара.

Првиот сет беше решен во корист на домашната тенисерка со 7:5, а Ѓорческа убедливо го освои вториот со 1:6. Саез Лара со 6:4 победи во третиот сет и го доби натпреварот.

Турнирот во Гечо се игра на земјена подлога.