Ѓоковиќ убедлив против Мареj во тренинг меч

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Енди Мареј со 2-0, по сетови 6:1 и 4:1 на тренинг меч во рамките на подготовките за Австралија опен.

Ѓоковиќ на ривалот му препушти само два гема на теренот „Маргарет Корт“ во Мелбурн пред 2.000 гледачи.

Србинот го надигра поранешниот прв светски рекет Мареј, кој моментално се наоѓа на 230. на АТП ранг листата поради долго отсуство кое е резултата на повредата на колкот.

Мечот траеше 50 минути, а го одбележа сцената кога Ѓоковиќ ја понижи одлуката на судијата која беше во негова корист, а на тоа Мареј одговори дека тој сигурно нема да го направи тоа во финале.

Грен слемот Австралија опен почнува в понеделник и ќе трае до 27 јануари.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Ѓоковиќ за поразот во Монте Карло: Ова е мој прв турнир на земја, сезоната е прилично долга

Татјана Ташкова

Крајот на Новак во Монте Карло

Ѓоковиќ и Надал изборија четвртфинале во Монако

Мареј бил „умерен оптимист“ за враќање во теренот

Мареј по операцијата на колкот: Се надевам дека тоа ќе биде крај на болката

Ана Ололовска