Ѓоковиќ со загубен сет го мина првото коло на УС Опен

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на УС Опен, совладувајќи го на стартот Данецот Холгер Руме со 6-1, 6-7,6-2, 6-1.

Првата пречка на грен-слем турнирот во Њујорк најдобриот светски тенисер ја мина за два часа и 15 минути.

Ѓоковиќ нема загубено во прво коло на грен-слем турнирите уште 2006 година и настапот на Австралија Опен.

Негов следен противник ќе биде 21-годишниот Холанѓанец Талон Грикспор, 121. на АТП листата.

Ѓоковиќ на УС Опен ќе се обиде да ја освои својата рекордна 21 грен – слем титула во кариерата и календарски грен-слем со сите четири големи трофеи во годината.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ го освои Париз и стана тенисерот со најмногу Мастерс титули

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ официјално го откажа настапот на Индијан Велс

А1он

Ѓоковиќ најверојатно нема да учествува на Индијан Велс

А1он