Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Од:

Во финалето на Отвореното првенство на Франција, 18-кратниот Грен слем шампион и прв светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе се соочи со дебитантот во едно финале на ваков турнир, Гркот Стефанос Циципас.

Во досегашните меѓусебни пресметки Србинот води со 5:2. На земјена подлога резултатот е 3:0.

Почетокот на мечот во Париз е закажан за 15 часот.

Наградниот фонд на Ролан Гарос изнесува 34,4 милиони евра.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска

Мечот Циципас – Зверев ќе стане најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Ана Ололовска