Ѓоковиќ пристигна во Австралија, но визата му е одбиена

Од:

Новак Ѓоковиќ пристигна во Австралија, но не доби виза за престој во таа земја.

dobivaj vesti na viber

Владата на Викторија го одби барањето на граничните власти да го поддржат издавањето виза на најдобриот играч во светот. Се наведува дека откриле дека тимот на Новак испратил погрешен формулар за издавање на визата. Ѓоковиќ имал виза со која не може да влезе како невакциниран со медицинско ослободување. Тие ја повикаа владата на Викторија од границата да го одобри влезот на Ѓоковиќ, а тие одбија.

Тој засега не може да влезе во земјата, чека да се реши ситуацијата со формуларот.

Во Австралија сега е полноќ и прашање е колку Новак ќе треба да чека да се разреши оваа приказна.

Би можело да ве интересира

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он

Новак: Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

А1он

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Чешката тенисерка која беше во истиот хотел со Ѓоковиќ депортирана од Австралија

Ана Ололовска