Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Од:

Германецот Александер Зверев ќе биде противник на Данил Мадведев во големото финале на АТП завршниот турнир што се одржува во Торино.

Зверев во вечерашното полуфинале беше подобар од првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови. Два ипол часа се надигруваа и Зверев со 7:6, 4:6, 6:3 дојде до триумф со кој е во можност утре да игра за пехарот во Италија.

Ова е втора голема победа на Зверев над Ѓоковиќ во 2021 година, првата беше во полуфиналето на ОИ во Токио каде исто со 2-1 беше подобар од 20-кратниот грен-слем шампион.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ основал компанија која бара лек за Ковид-19

А1он

Максимални победи за Зверев и Монфис

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ пристигна во Белград

Ана Ололовска

Ѓоковиќ денеска ќе пристигне во Белград

Ана Ололовска

Разочарани сме, решаваа политиката и интересите – реакција на семејството Ѓоковиќ

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Катерина Павлова-Николовска